TÜVTÜRK’te Araç Muayene Çilesi Son Buluyor! Yaz Aylarında Başlanacak Yeni Uygulama Açıklandı

Türkiye’de trafiğe kayıtlı yaklaşık 30 milyon araç bulunuyor. Bu araçların yaşı ve statülerine göre belirli aralıklarla muayene olması zorunlu. TÜVTÜRK tarafından Türkiye genelinde yürütülen bu muayene işlemleri ise birçok sürücü için adeta ‘çileli’ bir süreç olarak biliniyor.

Geçtiğimiz yıllarda muayene işlemleri için yaşanan randevu sorunlarının önüne geçebilmek amacıyla ‘gezici istasyon’ uygulamasını başlatan kurum, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile yürüttüğü ortak çalışmayla bu sorunun önüne geçmişti. Şimdilerde ise muayene sürecine ilişkin ‘ödeme yöntemi’ tartışması yaşanıyor.

TİCARİ ARAÇLARA ÖZEL MUAYENE SİSTEMİ GELEBİLİR

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, halihazırda uygulanan sisteme göre kartlı işlemlerde alınan ‘ödeme yöntemi farkı’ için söz konusu bedelin vatandaşlara yansıtılmasını ‘adaletsizlik’ olarak değerlendirdi. Araç muayene ücretlerinin esnafını belini büktüğünü savunan Palandöken, ticari araçlara özel bir muayene sistemi oluşturulması gerektiğini belirtti.

“KREDİ KARTLARI İÇİN DÜZENLEME GELMELİ”

Palandöken, “Mutlak ve mutlak bu kredi kartlarında alışverişlerdeki kolaylığın sağlanması lazımken, zorluk çıkarmaya başladılar. Bunun halledilmesi için ilgililerin müdahale etmesi gerekliliğine inanıyorum” dedi.

Her yıl yükselen araç muayene ücretlerinin çok sayıda esnafın ve vatandaşın cebini zorladığını belirten Palandöken, talepler doğrultusunda ise ödemelerin artık kredi kartı ile yapılabildiğini söyledi. Araç muayene ücretlerinin yüksekliğinin yanı sıra kredi kartı ödemeleri sonrası alınan ek ücretin tüketicileri zorladığını savundu.

KARTLARDAN ALINAN 100 LİRALIK BEDEL ARTIK KESİLMEYEBİLİR

Palandöken, “Ticari kurallara uyulmayan kredi kartıyla yapmış olduğunuz muayenenin sonunda kredi kartınızdan 70-100 arası bir para kesiliyor. Kredi kartı post ücreti alınıyor. Bunun adil olmadığını ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir