Ferrari ‘Mavi’ye dönüyor

Ferrari, Miami Grand Prix’si için üreticinin mirasına çağdaş bir şekilde atıfta bulunacak ve tarih sayfalarından geri getirilen iki mavi tonuyla, Azzurro La Plata ve Azzurro Dino, tek seferlik bir renk düzeniyle piste çıkacak. Bu değişiklik, Ferrari’nin ABD motor sporlarındaki tarihi yerini onurlandırmak ve üreticinin Amerikan pazarındaki 70. yıldönümünü kutlamak için yapılacak. 1964’te, o sezonun son iki yarışında yer alan özel bir beyaz ve mavi rengi ile piste çıkmıştı.

Azzurro La Plata, mavinin açık bir tonu ve Arjantin’in ulusal yarış rengidir. Aynı zamanda iki kez şampiyon olan Alberto Ascari’nin giydiği renge benzer bir renktir. İtalyan pilot genellikle bu renkte bir forma ve buna uygun bir kask takıyordu. Ferrari’nin bu renkle olan diğer bağlantıları, 1960’ların yarış tulumları aracılığıyla, John Surtees ve Chris Amon’un mavi renkte yarışması ve Niki Lauda’nın takımla ilk sezonunda kullandığı renkten geliyor.

Azzurro Dino daha koyu bir renk ve en son 1974 yılında, ikonik kırmızı renk yarış kıyafetleri için norm haline gelmeden önce Clay Regazzoni tarafından giyilmiştir.

Şu ana kadar özel renk düzeninin Florida’da tanıtılacağı doğrulandı. Bu lansman için bir tarih teyit edilmemiş olsa da, 28 Nisan’da başlayacak ve Miami Grand Prix’sinde doruğa ulaşacak olan kapsamlı bir dizi etkinlik var. Bir çift mavi 296 GTS, yarış öncesindeki pilotların geçit törenlerinde kullanılacak.

Ferrari geçen yıl İtalya Grand Prix’si için Le Mans 24 Saat yarışını kazanan 499P’ye saygı duruşu niteliğinde sarı renkte özel bir tasarım kullanmıştı. Takım ayrıca Mugello’daki 2020 Toskana Grand Prix’sinde 1000. yarışa özel olarak bordo bir renk düzeni seçmişti.

SAINZ VE LECLERC RENKLERİ TANITTI

Ferrari’nin mavi renkteki bu nadir ama zengin mirasından ilham alan Miami Grand Prix’sinde PUMA ve Ferrari, efsanevi açık mavi azzurro tulumlarını anımsatan sınırlı sayıda bir koleksiyon yaratacak.

Klasik mavi tonlarının geri dönüşü, takım ceketi, takım tişörtü ve Speedcat Pro yarış botunun yanı sıra bazı özel aksesuarlar da dahil olmak üzere etkileyici parçalarla tarihin ruhunu yeniden canlandırmayı vaat ediyor. Bu koleksiyon, Ferrari’nin yeni nesil hayranları için, geçmişin anılarını geri getirmek üzere tasarlandı.

Yarış pilotları Leclerc ve Sainz ve tüm takım, Miami hafta sonu boyunca bu koleksiyonun parçalarını giyerek azzurro mirasını ileriye taşıyacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir